Radiologická asistence je zajímavým studijním oborem, ve kterém je úzce propojena technická stránka s klasickou medicínou. Absolventi oboru najdou uplatnění nejen ve velmi rychle se rozvíjející oblasti zobrazovacích metod, které jsou pro zdravotnická zařízení zejména kvůli obrovskému diagnostickému přínosu nepostradatelné, ale také na poli nukleární medicíny a radioterapie, která je nedílnou součásti onkologické léčby.
Minimálními požadavky na práci v tomto oboru je tříleté bakalářské studium Radiologické asistence (dříve stačilo vyšší odborné vzdělání), které vede k získání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání radiologický asistent v souladu s požadavky vyhlášky č. 39/2005 Sb. Studium je naplněno nejen teoretickými předměty, ale také praktickou výukou, probíhající již od prvního ročníku.
Absolventi oboru jsou v současnosti jedněmi z nejžádanějších specialistů na pracovním trhu s uplatněním ve státních i soukromých zdravotnických zařízeních. Velkým benefitem je také jejich široké spektrum uplatnění. Radiologického asistenta můžete najít na klasickém stacionárním i při pojízdném rentgenu, na operačních sálech, na magnetické rezonanci, na výpočetní tomografii (CT), při mamografii, u výkonů pod rentgenovou navigací jako je například endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie (ERCP), na denzitometrii, při výkonech na intervenční radiologii a kardiologii, při diagnostice ve stomatologii, na nukleární medicíně, na onkologii v rámci radioterapie a na mnoha dalších místech.
Bakalářský studijní obor | Magisterský studijní obor | Alternativní navazující studijní obory