Radiologičtí asistenti (v nemocnicích označování také jako rentgenoví laboranti) jsou nelékařskými zdravotnickými pracovníky, specializujícími se na zobrazování lidské anatomie pro diagnostiku a léčbu patologií. Dle odborné definice činnosti (§ 8 zákona č. 96/2004 Sb.) provádějí radiologické zobrazovací postupy, léčebné aplikace ionizujícího záření a poskytují specifickou ošetřovatelskou péči v souvislosti s radiologickými výkony. Dále zajišťují radiační ochranu, a ve spolupráci s lékařem se podílí na diagnostické a léčebné péči. Uplatňují se ve zdravotnických i soukromých zařízeních a v oborech radiodiagnostiky, nukleární medicíny a radioterapie. V České republice je momentálně evidováno okolo 3200 V České republice je momentálně evidováno okolo 3200 zaměstnaných radiologických asistentů (Zdravotnická ročenka ČR 2021).
V radiodiagnostice jsou zodpovědní za technické provádění vlastních diagnostických vyšetření a za zajištění obrazové dokumentace. Obsluhují přístroje využívající zejména ionizujícího záření k diagnostice (rentgen – skiagrafie, skiaskopie, výpočetní tomografie, denzitometrie) nebo k asistenci a vedení lékaře/operatéra během terapeutických výkonů (skiaskopie při úkonech intervenční radiologie a na operačních sálech). Obsluhují však také diagnostické zobrazovací přístroje nevyužívající rentgenového záření (magnetická rezonance, asistence u ultrazvuku). Z ošetřovatelských postupů zajišťují pacientovi žilní vstup a na základě indikace aplikují kontrastní látku. Výsledky zobrazování popisuje lékař radiolog.
V nukleární medicíně zajišťují provádění diagnostických a terapeutických úkonů obsluhou přístrojové techniky, která detekuje a zaznamenává rozložení radioaktivity ve sledovaných orgánech při scintigrafických vyšetřeních metodou SPECT a vyšetřeních pozitronové emisní tomografie (metoda PET). Podávají pacientům radiofarmakum a v průběhu těchto vyšetření poskytují pacientům základní ošetřovatelskou péči.
Na pracovištích radioterapie jsou zodpovědní zejména za obsluhu ozařovacího přístroje, za přesnou terapeutickou aplikaci ionizujícího záření do požadované oblasti (cílového objemu) na základě ozařovacího plánu. Podílí se na plánování radioterapie a při intervenčních výkonech asistuje lékaři – radiačnímu onkologovi.
Historie | Povolání v zákonech ČR | Zákoník práce a radiologický asistent | Profese a kompetence ve světě